Praha Jeruzalém

[IMG R 10749]Izraelská armáda pokračuje ve zmírňování restrikcí platících pro Palestince na Západním břehu. Chodci, kteří budou chtít projít přes kontrolní stanoviště Hawara jižně od Nábulusu, již nebudou muset procházet přísnou bezpečnostní kontrolou. Rozhodnutí přišlo krátce poté, co byla zrušena bezpečnostní kontrola vozidel.

Vojenské zdroje vysvětlují, že počet pěších na tomto stanovišti od zavedení výjimky pro vozidla významně poklesl. Většina Palestinců se nyní snaží kontrole vyhnout tím, že přes stanoviště jede autem.

Stanoviště Hawara je považováno za jeden z klíčových vojenských přechodů na Západním břehu, denně ho využívají tisíce Palestinců. Vojáci nyní již nekontrolují každé projíždějící auto a tím se významně snížila čekací doba na stanovišti. Armáda si nicméně ponechala právo zkontrolovat jakékoliv auto, na nějž upozorní zpravodajské složky.

Stanoviště Hawara bylo také místem mnoha pokusů o teroristický útok. V říjnu loňského roku se tudy například jeden z Palestinců pokusil pronést bomby.

Izraelská armáda se navíc na základě izraelské dohody se Spojenými státy snaží posílit bezpečnostní složky Palestinské samosprávy tím, že minimalizuje své zásahy ve čtyřech dohodnutých velkých městech na Západním břehu – Betlémě, Ramalláhu, Jerichu a Kalkíliji. Armáda by tu měla zasahovat jen v případě, že dostane zpravodajské informace o bezprostředně hrozícím teroristickém útoku. Navíc byl v oblasti Nábulusu, Jericha a Ramalláhu odstraněn relativně vysoký počet kontrolních stanovišť.

02.07.2009 00:00 3