Praha Jeruzalém

[IMG R 11152]“Palestinci jednoho dne svrhnou vládu Hamásu v Gaze,“ řekl v úterý izraelský premiér, Benjamin Netanjahu. Premiér také předpověděl brzký konec radikálního islámu. „Nakonec bude radikální islám poražen světovou informační revolucí, svobodou šířit myšlenky a s pomocí techniky,“ řekl. „Nestane se to okamžitě, ale stane se to. Jediné, co by mohlo oddálit nebo přerušit zánik radikálního islámu, by byly jaderné zbraně v rukou těchto radikálů,“ řekl Netanjahu.

Netanjahu také zdůraznil potřebu podporovat palestinskou ekonomiku, což podle něj určí budoucnost Palestinců. „Ekonomický rozvoj podporuje mír. Zde i v jiných částech světa je to boj proti temným, radikálním silám – poslední co tyto síly chtějí, je pokrok.“

„Opravdovým testem je, zda budeme úspěšní v pomoci Palestinské samosprávě v pokroku, aby se vydala směrem jakým šla Dubaj, nebo zda se zvrtne cestou režimu jaký je v Gaze. Neříkám, že se z Palestinské samosprávy stane zítra nebo pozítří Dubaj, směřuje ale tímto směrem. Palestinská ekonomika roste ročně více než o 7% a může růst i daleko rychlejším tempem,“ řekl premiér.

Netanjahu také zopakoval svou představu palestinského státu, tedy státu, který musí být demilitarizovaný. „Nikdo nechce vidět situaci podobnou Gaze a jižnímu Libanonu, kde je jakákoliv vyklizená oblast okamžitě pod kontrolou teroristů,“ řekl. „Všichni jsme viděli, co se stalo na jihu a na severu Izraele a bůh chraň, aby se to stalo i v centrálním Izraeli. To je důvod, proč je požadavek na aktivní demilitarizaci tak důležitý pro mírový proces.

29.07.2009 00:00 2