Praha Jeruzalém

Předseda nejvyššího soudu v Pásmu Gazy, Abdoul-Raouf Halabi, rozhodl, že se advokátky v Pásmu Gazy musejí u soudu oblékat podle přísných islámských pravidel. To znamená nosit hidžáb (islámský šátek) a dlouhý tmavý plášť. Na něm pak mají černý stejnokroj. Toto nové pravidlo začne platit od září.

Halabi řekl, že je třeba, aby se ženy na veřejnosti oblékaly podle islámského práva. To vyžaduje, aby se žena zahalovala. Vidět jí smí být jen obličej a ruce od prstů po zápěstí. „Ukazování ženských vlasů je v islámu zakázané. Nedovolíme lidem kazit morálku. Tato pravidla oblékání zlepší práci soudů.“

Advokátka Subija Džuma říká, že nově zavedené pravidlo postihne asi jen deset žen, protože zbývající z celkového počtu 150 již hidžáb nosí. Sama si ale vlasy nezakrývá a říká, že vůbec nejde o počet žen, ale o to, že je narušována jejich svoboda. „Je to nebezpečné. Jedná se o jasné porušení zákona, připravuje nás to o naši osobní svobodu. Kým? Lidmi, kteří jsou tu od toho, aby naši svobodu bránili,“ říká Džuma.

Hamás převzal vládu nad Pásmem Gazy v červnu 2007 a sliboval, že nikdy nebude uplatňovat své konzervativní hodnoty na ostatních. Od té doby ale učinil hned několik kroků, kterými se snaží vnutit konzervativní islámská pravidla obyvatelům Pásma Gazy. Policie tlačí na majitele obchodů, aby zahalili skromně oděné figuríny a muži odpočívající na pláži byli vyzváni k tomu, aby se zahalili. Jedna z vyšších dívčích škol zavedla povinné nošení hidžábu a volných šatů jako školní uniformu.

Hamás tvrdí, že lidem v Pámu Gazy nenutí islámské právo. Říká, že jednoduše zajišťuje, aby se obyvatelé chovali v souladu s konzervativní kulturou v Gaze. Většina žen nyní již nosí hidžáb a dění v Pásmu Gazy se v podstatě zastaví v pátek odpoledne, kdy se muži shromáždí ke společné modlitbě v mešitách.

26.07.2009 00:00 5