Praha Jeruzalém

[IMG R 11002]Izrael zveřejnil 160stránkovou oficiální zprávu o vojenské operaci Lité olovo, která se odehrála na začátku roku v Pásmu Gazy.

Podle zprávy nese odpovědnost za vojenskou operaci Hamás, který si neustálými raketovými útoky z Pásma Gazy na Izrael operaci vynutil. Pro Izrael tak byla vojenská akce nevyhnutelná. Zpráva také říká, že Izrael vojenskou operací neporušil mezinárodní právo.

Izrael ve zprávě připouští, že i přes rozsáhlé snahy zabránit civilním obětem a škodám, bylo mnoho palestinských civilistů zraněno, případně zabito. Došlo také k velkým majetkovým škodám. To samo o sobě ale ještě neznamená, že by Izrael porušil mezinárodní právo. Palba Hamásu byla jasně mířena na civilní obyvatelstvo Izraele, což je porušením mezinárodního práva, zatímco izraelské útoky byly mířené na pozice vojenských cílů Hamásu a proto Izrael mezinárodní právo neporušil.

Ve zprávě stojí, že bylo v mezi lety 2000 a 2008 vypáleno z Gazy na Izrael asi 12 000 raket, z toho 3 000 jen v roce 2008. Tyto útoky zabíjely, zraňovaly a působily hmotné škody.

Představitel Hamásu, Mušair al-Masri, zprávu odmítl a znovu zopakoval, že se Izrael v Gaze dopustil válečných zločinů.

Celou zprávu v angličtině naleznete zde: http://my.ynet.co.il/pic/news/GazaOp.pdf

31.07.2009 00:00 46