Podle v úterý zveřejněné studie dostávají izraelské osady na Západním břehu více finančních prostředků, než vesnice a města uvnitř Izraele. Populace osad také roste více než třikrát rychleji, než populace uvnitř Izraele.
Spojené státy požadují, aby Izrael zmrazil osadnickou aktivitu a umožnil tak opětovné zahájení rozhovorů s Palestinci, které by určily budoucnost stávajících osad ve výměně území za mír. Izrael ale nesouhlasí a trvá na výstavbě v již existujících osadách, která by uspokojila potřeby přirozeného nárůstu počtu obyvatel těchto osad.
„Zatímco izraelské radnice dostávají ze státní kasy 34,7% celkových příjmů a zbývajících 64,3% získávají ze své vlastní činnosti, radnice izraelských osad získávají ze státní pokladny 57% a vlastní činností jen 42,8%.“ Izraelská vláda uvolňuje pro osady 4,1% z celkového rozpočtu, i když populace osad tvoří jen 3,1% izraelské populace.
K rozkvětu osad došlo podle studie mezi lety 1977-1983 pod vládou Menachema Begina, kdy bylo vybudováno více než 56% osad. Osadnická aktivita pak podle studie drasticky klesla po roce 1985.
Většinu výstavby v osadách tvoří obytné budovy, ve kterých se staví 3-4pokojové byty. Celková židovská populace v osadách činila na konci roku 2007 276 045 obyvatel a věkový medián byl 20 let. Za posledních dvacet let se populace osadníků více než zdvojnásobila a přirozený růst je zde vyšší než u zbytku izraelské populace.