Praha Jeruzalém

[IMG R 10127]Izrael opět požaduje, aby OSN zastavila vyzbrojování Hizballáhu na jihu Libanonu. Ve stížnosti adresované generálnímu tajemníkovi, Ban Ki-moonovi, a prezidentovi Rady bezpečnosti, Ruhakanu Rugandovi z Ugandy, izraelská vyslankyně u OSN, Gabriela Šalevová, říká, že nedávné incidenty v Libanonu, včetně exploze v muničním skladu Hizballáhu, potvrdily, že Hizballáh soustavně porušuje Rezoluci 1701 tím, že jižně od řeky Litani buduje vojenskou infrastrukturu.

Šalevová ve svém dopisu také zmínila útok na příslušníky mírových jednotek UNIFIL, kteří se pokusili prohledat podezřelou budovu poblíž muničního skladu. Incident podle Šalevové ukazuje, že se Hizballáh snaží mařit misi UNIFIL také tím, že využívá k násilnostem civilisty.

OSN se již v předešlých dnech zmínila, že existence muničního skladu poblíž izraelské hranice je jasným porušením rezoluce č. 1701. Izrael zmiňuje také další dva incidenty, ke kterým o víkendu došlo. Jmenovitě se jednalo o incident, kdy skupina 15Libanonců s vlajkami Libanonu a Hizballáhu přešla hranici do Izraele. Šalevová také v dopisu vyzývá libanonskou vládu, aby vykonávala svou pravomoc a podobným narušením Modré linie zabránila. Takové incidenty totiž ohrožují stabilitu podél hranice. UNIFIL podle Šalevové přechodu Libanonců na izraelské území nikterak nebránily. Podle některých ze zúčastněných byla akce s UNIFIL prý dokonce koordinována.

21.07.2009 00:00 3