Praha Jeruzalém

Soud v Beršebě v neděli obvinil obyvatele z Pásma Gazy z toho, že se infiltroval z Egypta do Izraele, aby zde vytvořil infrastrukturu pro budoucí teroristické útoky. Abd al-Rahman Talaalqa (25) byl zadržen před měsícem. Informace o zadržení byla pro veřejnost uvolněna v neděli.

Talaalqa byl zatčen při společné akci Šin Bet a policie poté, co se z Egypta infiltroval do Izraele. Vyšetřovatelům poskytl detaily o mnoha výcvicích, které mu poskytl Lidový výbor odporu na jihu Gazy.

Muž přešel z Egypta do Izraele, došel k silnici č. 40 a nastoupil do autobusu. V tuto chvíli již izraelské bezpečnostní složky měly informaci o podezřelém muži, který je podezřelý z teroristické činnosti. V Dimoně byl muž zadržen a odvezen k výslechu.

U výslechu řekl, že je od roku 1999 členem Hamásu a v roce 2006 byl naverbován pro teroristickou činnost. Následně podstoupil vojenský výcvik v Pásmu Gazy, který ho měl připravit na útok na izraelském území. Naučil se používat různé zbraně, vyrábět zbraně z různých chemických složek a připravovat výbušniny do aut a sebevražedných pásů. Naučil se také používat GPS, číst v mapách a shromažďovat zpravodajské informace.
Talaalqa vypověděl, že byl požádán, aby provedl teroristické útoky, včetně únosu vojáka, který by byl použit pro vyjednávání s Izraelem. Měl také shromáždit zpravodajské informace o vojenských základnách, policejních zařízeních a místech, kde se shromažďují vojáci a civilisté.
Talaalqa měl také vycvičit k útokům další teroristy.

Podle vyšetřovatelů plánoval Talaalqa hned několik útoků. Podle jednoho z plánů měl unést a zavraždit vojáka, kterého by pak pohřbil na předem připraveném místě, které by po vyjednávání prozradil. Podle jiného plánu si měl pořídit izraelské doklady a auto a provést útok na místě s hodně lidmi, například na vojenské základně nebo policejní stanici.

05.07.2009 00:00 3