Praha Jeruzalém

[IMG R 10556]Americká ministryně zahraničí, Hillary Clintonová, v pátek oznámila, že došlo k jistému pokroku směrem k mírovým jednáním mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou a zároveň oznámila, další finanční podporu pro Palestince ve výši 200 milionů dolarů.

Clintonová řekla, že se jedná o část 900 milionů, které slíbila v březnu na dárcovské konferenci v Egyptě. Částka byla převedena přímo Palestinské samosprávě na Západním břehu. Finanční pomoc přišla jen týden před plánovanou návštěvou George Mitchella v Izraeli a na území Palestinské samosprávy. Mitchell se snaží vyjednat podmínky, za kterých by mohla být obnovena mírová jednání.

Palestinský premiér, Salam Fajád, již Spojeným státům za finanční pomoc poděkoval. „Máme vážné finanční problémy, se kterými jsme se již několik měsíců potýkali. Vaše pomoc nemohla přijít v lepší dobu,“ řekl Fajád.
Mezinárodní pomoc, kterou někteří dárcové na konferenci slíbili, se nerealizovala a Palestinská samospráva podle vlastních slov obdržela jen zlomek ze slíbené 1,5 miliardy dolarů. Clintonová proto vyzvala ostatní dárce, aby dostáli svým slibům a pochválila Palestinskou samosprávu za zavedené reformy, které mají ujistit dárce, že se finanční prostředky nedostanou do rukou teroristů.

25.07.2009 00:00 2