Praha Jeruzalém

Nejstarší syn izraelského premiéra, Jair Netanjahu, nastoupil svou povinnou tříletou vojenskou službu. Bude také jediným vojákem v izraelské armádě, na kterého bude dohlížet osobní strážce.

Po základním výcviku ho čeká služba u nebojové jednotky armádních mluvčích. Jeho otec, současný izraelský premiér Benjamin Netanjahu, sloužil u elitní bojové jednotky Sajeret Matkal (u této jednotky sloužili i oba bratři izraelského premiéra) a na internetu se tak vyrojily spekulace o tom, proč bude mladý Netanjahu sloužit u nebojové jednotky. Kancelář premiéra následně vydala prohlášení, ve kterém vysvětluje tuto situaci jeho zdravotním stavem.

Vojenská služba je v Izraeli povinná pro muže i ženy. Muži slouží tři roky, ženy dva roky (pokud žena slouží u bojové jednotky, nebo u některé z nebojových jednotek, kde je třeba delší specializovaný výcvik, je délka povinné vojenské služby stejně jako u mužů tříletá). Vojenská služba není povinná pro izraelské Araby (izraelští Drúzové povinnou vojenskou službu mají). Výjimka může být udělena ze zdravotních, náboženských, nebo jiných závažných důvodů.28.07.2009 00:00 19Zdroj: Redakce Israel.cz