Praha Jeruzalém

[IMG R 10050]V Tichém oceánu a u kalifornského pobřeží proběhne zkušební odpálení rakety Arrow a test radaru Oren Adir. Cílem této zkoušky je zjistit efektivitu vylepšeného systému Arrow ve skutečných podmínkách. Operátoři izraelského systému také prověří spolupráci s americkými protiraketovými systémy, včetně systémů Patriot, THAAD a Ageis.

Pokud bude test úspěšný, znamená to, že má Izrael systém schopný obrany proti balistickým střelám, včetně těch, které nesou jadernou hlavici.

Předchozí verze systému, Arrow 2, již svou efektivitu ukázala, když zneškodnila střelu Blue Sparrow vypálenou z izraelského letounu nad Středomořím. Test ve Středomoří byl ale z bezpečnostních důvodů proveden na relativně krátkou vzdálenost. Oproti tomu současný test v Tichomoří umožní odpálení balistické střely ze vzdálenosti asi 1 000 km.

Systém Arrow bude integrován do několikaúrovňového obranného systému, který je v současnosti vyvíjen v Izraeli. Tento obranný systém zahrnuje také protiraketový systém Železný dóm, který prošel několika úspěšnými testy minulý týden.

21.07.2009 00:00 7