Praha Jeruzalém

Nikdo v Hamásu, s výjimkou úzkého okruhu osob ve vojenském křídle této organizace, údajně neví, kde je Gilad Šalit. Nejsou s ním prý ani v žádném kontaktu. Řekl to v pátek vysoký představitel organizace, Osama al-Muzeini, který má Šalitův případ na starosti.

Podle al-Muzeiniho nezná místo držení Šalita ani nikdo z politického nebo vojenského vedení Hamásu. Nezná ho ani al-Muzeini sám, který podle vlastních slov působí jako mluvčí. Od konce vojenské operace na začátku roku nezná podle al-Muzeiniho vedení Hamásu ani Šalitův zdravotní stav.

„Neíme, zda je zraněný, nemocný, nebo mrtvý. To je pravda a nejedná se o taktiku Hamásu,“ řekl v odpovědi na zmínku egyptského prezidenta Mubaraka, že je Šalit „živý a zdravý“. Podle al-Muzeiniho byla Mubarakova slova určena spíše pro získání sympatií veřejnosti.

Šalitův osud bude odhalen údajně až při samotné výměně vězňů. Hamás i nadále trvá na propuštění 450 vězněných Palestinců, mezi kterými je mnoho vysoce postavených teroristů. Podle Hamásu souhlasí Izrael s propuštěním 325 osob uvedených na seznamu, zbývající propustit odmítá. Hamás ale na propuštění svých vysoce postavených operativců a vůdců trvá.

11.07.2009 00:00 7