Praha Jeruzalém

Zvláštní koordinátor OSN pro Libanon ve středu řekl, že doufá, že se Izrael úplně stáhne z libanonské části rozdělené hraniční vesnice Ghajar a to během následujících několika měsíců. Tento krok by prý mohl posílit současnou libanonskou vládu a zlepšit celkovou atmosféru arabsko-izraelských mírových jednání.

Vesnice Ghajar se nachází mezi Golanskými výšinami a Libanonem, Izrael v současnosti kontroluje obě části vesnice.

Inspektoři OSN, kteří po izraelském stažení z Libanonu v roce 2000 vyznačili jižní hranici Libanonu, připsali severní část vesnice Libanonu a jižní ke Golanským výšinám, které Izrael v roce 1981 anektoval. Izrael kontroluje severní část vesnice od druhého konfliktu v Libanonu v roce 2006.

Představitel izraelské vlády řekl, že premiér Netanjahu podporuje stažení z libanonské části vesnice. Podle listu Ha?aretz tlačí Netanjahua ke stažení z vesnice také Spojené státy.

Podle Michaela Williamse je řešitelná také otázka Farem Šíbaá. Toto území o rozloze 27 km2 je Izraelem považováno za část Golanských výšin, které zabral v tzv. šestidenní válce v roce 1967.  Sýrie a Libanon nicméně začali tvrdit, že území patří Libanonu. Hranice ale mohou být podle nich vytyčeny až po stažení Izraele.

09.07.2009 00:00 9