Praha Jeruzalém

Filipínci v úterý oznámili, že rozprášili skupinu muslimských ozbrojenců s vazbami na rebely Abu Sayyafa. Došlo k tomu po zatčení jednoho z jejich vysokých vůdců, který se zřejmě podílel na plánu útoku proti západním ambasádám v roce 2006. Skupina byla známá také menšími bombovými útoky v hlavním městě Filipín, Manile, a na ostrově Mindanao.

Skupina s méně než 50 členy měla úzké kontakty na skupinu rebelu Abu Sayyfa, která je napojená na Al-Kajdu a patří mezi nejnebezpečnější skupiny muslimských rebelů na Filipínách.

Dinno-Amor Pareja (28) známý pod jménem Khalil a Abu Džihád, při zatýkání nekladl odpor. Skupinu vedl od roku 2005, kdy byli zatčeni dva přední představitelé této organizace. Podle policie se měl podílet na plánování útoku na ambasády Velké Británie, USA a Izraele v Manile a při setkání Asociace jihovýchodních asijských států (ASEAN) v Cebu City.

Bezpečnostní složky zmařily útok poté, co bylo při zátahu na předměstí Manily nalezeno 600 kg výbušnin. Nepovedlo se jim ale tehdy zatknout Pareju, který utekl na základnu muslimských rebelů na Mindanau.
Pareja čelí také obvinění z vraždy za bombový útok na autobus v únoru 2005, při kterém zahynuli tři lidí a desítky dalších byly zraněny.

26.08.2009 00:00 2