Praha Jeruzalém

[IMG R 11004]Více než šest měsíců po izraelské ofenzivě v Gaze se stále objevují obvinění proti izraelské armádě. Organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtrvrtek zveřejnila zprávu, která obsahuje svědectví o sedmi incidentech, při nichž byli palestinští civilisté zastřeleni s bílou vlajkou v ruce. Tímto způsobem mělo být zabito jedenáct civilistů včetně několika žen a dětí, a osm dalších zraněno. Izraelská armáda odmítla při vyšetřování incidentů s organizací HRW spolupracovat.

Autoři zprávy navštívili místa činu, prozkoumali balistické důkazy, shromáždili zdravotnické materiály a vyslechli množství svědků. Ti vypověděli, že v té době neprobíhaly v oblasti žádné boje a mezi civilisty se nepohybovali žádní ozbrojenci. Oběti údajně mávali bílými vlajkami dostatečně viditelně.

HRW obviňuje izraelskou armádu, že nedokázala být přiměřeně ostražitá při rozlišování mezi civilisty a ozbrojenými bojovníky. Podle jiných tvrzení byla palba na civilisty dokonce záměrná.

Zpráva také obviňuje izraelskou vládu a velení armády za to, že nedošlo k prošetření důvodných podezření, což je podle vojenského práva závazné.

Zpráva HRW dále kritizuje zvyk izraelské armády informovat o hrozících útocích pomocí letáků, telefonátů a místního rádiového a televizního zpravodajství. Varování měla být příliš neurčitá. HRW však také kritizovala rezoluci Rady bezpečnosti OSN, podle níž byla vyšetřena porušení mezinárodního práva pouze na izraelské straně, nikoli však na straně Hamásu a Palestinců.

Izraelská armáda obvinění HRW odmítá a uvádí, že její vojáci mají nařízeno, aby respektovali bílou vlajku jako znamení kapitulace.

Úřad ministra obrany Ehuda Baraka vydal v reakci na zprávu prohlášení: „Hamás je odpovědný za jakékoli civilní ztráty v pásmu Gaza. Hamás si zvolil místo boje a cynicky využíval civilisty jako lidské štíty.“

14.08.2009 00:00 3