Praha Jeruzalém

[IMG R 10599]Ministr zahraničí Avigdor Lieberman na zasedání vedení ministerstva zahraničí vznesl požadavek, aby byli na diplomatickou akademii, která je předstupněm pro práci v diplomatických službách Izraele, přijímáni jen lidé, kteří za sebou mají základní vojenskou službu, nebo civilní službu.

Lieberman chce povzbudit zájemce o práci v diplomacii z arabského a židovského ultra-ortodoxního sektoru, aby nastoupili minimálně na civilní službu, nebo ještě lépe na základní vojenskou službu, tak jako všichni ostatní Izraelci. I když v těchto sektorech není mnoho zájemců o práci v diplomacii, může i tak toto rozhodnutí přivést jisté spory.

„Je nemyslitelné, aby osoba, která zastupuje Izrael, nesdílela břímě povinností občanů státu,“ řekl Lieberman.

Proti Liebermanovu požadavku se postavili někteří členové vlády i poslanci, například ministr sociálních věcí Isaac Herzog, poslankyně Juli Tamirová (Strana práce) a poslanec Talab El-Sana. Podle něj by takový návrh neschválil vrchní soud, protože odporuje základnímu zákonu o svobodě povolání.

Izraelští Arabové nemají vojenskou ani civilní službu povinnou, účastnit se jí mohou na základě dobrovolnosti. Ultra-ortodoxní Židé zase často s úspěchem využívají výjimku neúčasti na základní vojenské služby z náboženských důvodů.

25.08.2009 00:00 9