Praha Jeruzalém

[IMG R 11197]Místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták se v pondělí 7. září 2009 v Tel Avivu setkal se svým izraelským protějškem, vicepremiérem a ministrem obrany Ehudem Barakem.

Ministři spolu jednali o celé řadě témat. Tradičně se jednalo i o íránském jaderném programu, který je podle závěru obou ministrů hrozbou pro celý region.

Významným bodem schůzky bylo podepsání memoranda o porozumění, které posouvá vzájemné vztahy České republiky a Izraele v oblasti obrany na novou úroveň. Na základě tohoto memoranda bud docházet k užšímu sdílení informací z oblasti bezpečnosti, výzkumu a výcviku. Otevírá také možnost k výcviku jednotek jednoho státu na území státu druhého.

Český ministr se během návštěvy Izraele podíval i na výcvikovou základnu Camp Adam, která slouží k výcviku izraelských jednotek  pro protiteroristické operace. Navštívil také některé zbrojařské podniky.

Barták navštívil také památník a muzeum holokaustu Jad Vašem a na českém velvyslanectví v Tel Avivu se setkal s veterány izraelské armády, kteří bojovali ve válce za nezávislost v letech 1948 a 1949 a vojenský výcvik získali v tehdejším Československu mezi lety 1947 až 1949. (více informací o české pomoci Izraeli v tomto období naleznete v našem článku Vývoj vzájemných vztahů České republiky a Izraele)

08.09.2009 00:00 2