Praha Jeruzalém

Egyptská policie ve středu zastřelila na hranici s Izraelem dva běžence z Eritreje, kteří se pokoušeli dostat nelegálně do Izraele. Od května bylo na hranici zabito již 14 běženců z Afriky.

Policisté hlídkovali podél hranice a zahlédli šest běženců, kteří se pokoušeli proniknout přes ostnatý drát do Izraele. Policisté běžence vyzvali, aby zůstali stát. Ti však příkaz neuposlechli a rozeběhli se směrem k Izraeli. Policisté vystřelili několik varovných výběrů do vzduchu a následně stříleli přímo na běžence. Dva z běženců byli zastřeleni, čtyři další byli zraněni.

Egyptská hranice s Izraelem je hlavní cestou, kudy se afričtí běženci dostávají do Izraele, kde se snaží získat azyl nebo práci. Egypt celé roky toleroval tisíce afrických uprchlíků na svém území. Je ale pod izraelským tlakem, aby zastavil příliv nelegálních migrantů ze svého území do Izraele. Egyptské úřady se navíc obávají, že by příliv uprchlíků mohl v této oblasti znamenat bezpečnostní riziko s ohledem na to, že se zde zdržují také islámští ozbrojenci.

Podle odborníků se počet uprchlíků, kteří volí cestu přes Egypt do Izraele, v posledních měsících zvýšil. Důvodem je zřejmě to, že je obtížnější cestovat jinými trasami na sever, například přes Libyi do Evropy.
Nejvíce migrantů míří do Izraele z Eritreje, následuje Etiopie a Súdán.

17.09.2009 00:00 19