Praha Jeruzalém

[IMG R 10425]Politický vůdce Hamásu v exilu, Khaled Mašál, v pondělí řekl, že jeho organizace v zásadě souhlasí s návrhem na urovnání vztahů s Fatahem. Dohoda by otevřela vestu k novým prezidentským a parlamentním volbám. Khaled Mašál reportérům řekl, že konečnou dohodu vypracuje Egypt a k podpisu dojde v říjnu v Káhiře.

Pásmo Gazy je od převratu ovládáno Hamásem. Západnímu břehu vládne naopak hnutí Fatah, které má vlastní, západem podporovanou vládu. Rozkol mezi oběma organizacemi nastal před více než dvěma lety, kdy Hamás z Pásma Gazy vyhnal jednotky Palestinské samosprávy.

Egypt se snaží vyjednat dohodu mezi Hamásem a Fatahem již dlouho. Nejprve navrhoval vytvoření vlády národní jednoty. Hamás nicméně odmítl účast v palestinské vládě, která by uznala Izrael. Nyní Egypt navrhuje vytvoření komise, která by řídila dění v Gaze a na Západním břehu až do řádných prezidentských a parlamentních voleb, které by proběhly v první polovině roku 2010. Výboru by předsedal Mahmúd Abbás. Abbás by měl také možnost rozmístit v Gaze 3 000 příslušníků bezpečnostních jednotek. Obě strany by také propustily příslušníky opozičního hnutí, které zadržuje ve vězení.

Mašál zároveň vyzval k ukončení spolupráce mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou ohledně bezpečnostních záležitostí na Západním břehu.

29.09.2009 00:00 2