Praha Jeruzalém

[IMG R 10019]Nový íránský ministr obrany Ahmad Vahídí, který je obviněn z účasti na bombovém útoku na židovské kulturní centrum v Argentině v roce 1994, uvedl na adresu Izraele, že jakýkoliv útok na íránské jaderné vybavení vyvolá mocnou odpověď Islámské republiky.

Vahídí je jedním z pěti argentinských nejhledanějších Íránců v souvislosti s útokem, při kterém zemřelo osmdesát pět lidí. Vahídí byl v té době velitelem zvláštní jednotky Íránské revoluční gardy, která byla známa jako Jednotka Quds. Vahídí byl schválen parlamentem na pozici ministra a svůj úspěch přičítá „protisionistickému duchu lidu“.

Íránský parlament naopak odmítl navržené ministry energetiky, školství a sociální péče a bezpečnosti, mezi nimi i dvě ženy. Jako ministryně zdravotnictví byla ve své funkci schválena Marzíja Vahíd Dastdžerdí, stala se tak první íránskou ministryní od roku 1979.

Íránský vyslanec v Mezinárodní organizaci pro atomovou enregii (IAEA) Alí Ašgar Soltaníja řekl při rozhovoru pro íránskou televizi al-Alam, že při rozhovorech se západními mocnostmi by Írán neměl jednat o svém jaderném programu. IAEA může podle něj pouze vyšetřit íránské aktivity. Teherán s agenturou podle Soltaníji vždy spolupracoval, aby zamezil všem nejasnostem. Při diskuzi by se měly spíše řešit otázky mezinárodní spolupráce, energetické bezpečnosti a globálního odzbrojování.

Ve středu se v Německu sešli zástupci Ruska, Číny, Spojených států, Francie a Velké Británie, aby projednali íránský jaderný program. Mocnosti reagovali pozitivně na úterní prohlášení vrchního íránského jaderného vyjednavače Saída Džalílího, který uvedl, že Írán je připraven k jednání o svém programu. Západní představitelé by chtěli uspořádat setkání do dvou týdnů, před plánovaným zasedáním Valného shromáždění, které začne dvacátého třetího září.

03.09.2009 00:00 4