Praha Jeruzalém

[IMG R 10979]Obyvatelé jihu Izraele prohlašují, že zpráva vytvořená Goldstoneovou komisí pro OSN z velké části ignoruje jejich svědectví. „Očekávalo se to,“ řekl Noam Bedin ze Sderotu, který byl jedním ze 108 lidí, kteří  poskytli svědectví o raketové palbě z Gazy na Izrael.

„Když jsem začal vypovídat před soudci, soudce Goldstone přede mnou usnul. Byl to trapný okamžik, ale já jsem dále hovořil a zjišťoval, že bych si neměl dělat příliš vysoké naděje,“ dodal.

Výbor podle něj pochybil v tom, že porovnává terorismus a izraelské právo na sebeobranu. „Zatímco my učíme děti, jak se za 15 minut schovat do krytu, Hamás učí své děti jako vyběhnout na střechu a dělat lidský štít,“ řekl.

Před komisí svědčili také Izraelci, kteří při palestinské raketové palbě utrpěli zranění. Byla mezi nimi i Dr. Mirela Sidererová, lékařka z Aškelonu, která byla při palestinském útoku raketou Grad vážně zraněna a v současné době jí čeká osmá operace. Sama říká, že neměla vysoká očekávání, takže nebyla zprávou příliš zklamána. Cítí se prý ale po jejím přečtení strašně. Ve zprávě se o incidentech před operací Lité olovo nehovoří, nehovoří se v ní ani o jejím zranění.

17.09.2009 00:00 10