Praha Jeruzalém

[IMG R 10937]Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil v interview pro stanici CNN, že palestinské odmítání uznání Izraele a jeho práva na existenci jako židovského státu zůstává největší překážkou míru. Vyjádřil se tak po trojstranném setkání s americkým prezidentem Barrackem Obamou a předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem konaným v New Yorku. Netanjahu se postavil za Obamův požadavek na co nejrychlejší obnovení mírových jednání.

Na otázku, zda by byl ochoten stáhnout se do hranic z roku 1967, Netanjahu přímo neodpověděl, pouze zopakoval požadavek, aby byl budoucí palestinský stát demilitarizovaný. Netanjahu řekl, že Izrael se musí být jistý, že jakékoli území, které postoupí v rámci budoucího mírového ujednání, nebude použito teroristy k odpalování raket.

K otázce Íránu řekl, že by rád věřil, že mezinárodní společenství rozumí tomu, že na Írán musí být vyvinut silný nátlak, protože nyní je slabý. „Je slabší, než si lidé myslí. Nemá podporu svých vlastních lidí.“ Dále řekl, že možnost, že by Írán získal jaderné zbraně, „ohrožuje světový mír způsobem, jakým by jej mohlo ohrozit jen málo událostí.“

Mezinárodní společenství by podle Netanajhua mělo jednat, protože šance se krátí s tím, jak Írán postupuje vpřed. „Ale je to režim, který je citlivý na tlak. Ukázalo se, jaký je. Tyranizuje své vlastní lidi… Ekonomika je citlivá a nyní je čas pro nátlak.

23.09.2009 00:00 8