Praha Jeruzalém

[IMG R 10095]Tajný výbor vojenské zpravodajské služby, který byl vytvořen před čtyřmi lety, aby se pokusil zjistit osud zajatého vojáka Rona Arada, došel k závěru, že Ron Arad zemřel v zajetí v polovině 90. let.

Arad, navigátor izraelského letectva, byl zajat 16. října 1986 v Libanonu. Zajaly ho šíitské milice Amal, které ho později předali do Íránu. Podle knihy Dr. Ronena Bergmana, která se věnuje práci výboru a všem domácím i zahraničním zprávám zpravodajských služeb v této věci, výbor vedený šéfem vojenské zpravodajské služby, generálmajorem Aharonem Ze?evi Farkašem, byl Arad na začátku roku 1995 stále naživu.

Arad měl údajně podlehnout onemocnění poté, co ho Íránci předali zpět do Libanonu, kde byl držen v zařízení Revolučních gard. Podle zprávy nebyl schopen ani Írán ani Hizballáh určit místo, kde je Ron Arad pochován.

V roce 1988 zmizel Arad z domu důstojníka Amalu, který ho hlídal. V polovině 90. let, když se zjistilo, že je Aradův osud v rukou Íránu, se německé snahy o zprostředkování jednání přesunuly tam. V roce 1995 informoval íránský velvyslanec v Německu německé prostředníky, že Teherán již není do věci dále zainteresován. „Nevíme, kdo je Ron Arad ani kde je. Myslím si, že je v Libanonu, nebo ho drží Hizballáh, zeptejte se Hassana Nasralláha, jestli vám může pomoci.“

Německo i nadále pokračovalo ve snahách zprostředkovat izraelské pokusy o získání informací o pohřešovaném navigátorovi.

Izraelská vojenská zpravodajská služba došla k závěru, že byl Arad držen v Libanonu několik let. Poté byl v roce 1990 převezen do Íránu. Revoluční gardy ho chtěly využít jako součást vnitřního boje o moc. Írán sice opakovaně tvrdil, že nemá o Ronu Aradovi žádné informace, má se ale za to, že byl Arad držen Revolučními gardami v naprostém utajení a izolaci.

[IMG L 10083]Výbor dále tvrdí, že Arad zemřel na začátku roku 1995 v době, kdy Írán informoval Německo, že se již dále celé záležitosti neúčastní. Vojenská zpravodajská služba nicméně nebyla schopna stanovit, jak Rona Arad zemřel.  Podle závěrů byl Arad vážně nemocen a nebyla mu poskytnuta patřičná zdravotní péče. Místo, kde je Arad pohřben, není známé.

Zásadní je nicméně ta informace, že došlo ke shodě o tom, že Ron Arad již není naživu. Výbor se ale úplně neshoduje na tom, kdy přesně zemřel. Podle většiny to bylo na začátku roku 1995, podle některých na konci roku 1996 či na začátku roku 1997. Výbor je přesvědčen, že Arad žil ještě 7let po posledním předloženém důkazu o jeho životě, což bylo v květnu 1988.

Již v roce 2005 chtěl generál major Farkaš nechat prohlásit Arada za padlého vojáka, jehož hrob je neznámý. Tehdejší vrchní velitel armády, Dan Halutz, byl tomuto kroku nakloněn, nesouhlasila s tím však Šin Bet ani Mossad, podle kterých je třeba důkaz DNA.

O závěrech byla informována Aradova rodina. Ta však stále bude pokračovat ve svých snahách přivést Rona Arad domů. Byť by se mělo jednat pouze o jeho ostatky.

06.09.2009 00:00 4