Praha Jeruzalém

[IMG R 10107]Dva pravicoví aktivisté byli v pondělí zadrženi poté, co se pokusili dostat do sporného domu ve městě Hebron na Západním břehu. Jejich pokus má zřejmě souvislost s vládním plánem na zmrazení výstavby v osadách.

Zmíněný dům v Hebronu je již několik let centrem sporů. Osadníci tvrdí, že dům naprosto legálně koupili od jeho palestinského vlastníka a dokládají to kromě listinných důkazů i zvukovou nahrávkou. Palestinec ale naopak tvrdí, že jim dům neprodal. Izraelský soud, který se touto záležitostí zabývá, rozhodl o tom, že až do konečného rozhodnutí v této věci bude dům vyklizen a osadníky dal vystěhovat. Vystěhování proběhlo sice relativně rychle, provázely ho ale střety mezi osadníky a izraelskou armádou, při kterých bylo zraněno několik osob.

Pravicový aktivista Itamar Ben Gvir řekl, že Netanjahu ani Barak nezlomí motivaci mladých usazovat se v Zemi Izraeli. Hnutí Guš Šalom zase říká, že rozhodnutí ministra obrany povolit výstavbu dalších 455 bytových jednotek na Západním břehu bylo „plivnutím do tváře jeho voličů.“

08.09.2009 00:00 2