Praha Jeruzalém

[IMG R 10078]Saúdská Arábie ve středu popřela zprávu britského deníku Sunday Express, podle které měl Rijád souhlasit, aby izraelské letectvo použilo saúdský letecký prostor v případném útoku na íránská jaderná zařízení.

Saúdská tisková agentura citovala zdroj z královské rodiny, podle něhož se hlava britské zpravodajské služby, šéf Mossadu Meir Dagan a saúdský představitel sešli v Londýně a dohodli se, že by Saúdská Arábie mohla „přimhouřit oko“ nad izraelskými letadly ve svém vzdušném prostoru.

Šéf Íránské organizace pro atomovou energii Alí Akbar Sálihí v úterý uvedl, že Teherán nehodlá při čtvrtečním setkání se šesti světovými velmocemi diskutovat o svých jaderných „právech“, včetně existence nového zařízení na obohacování uranu. Írán je však ochoten jednat o odzbrojování, nešíření jaderných zbraní a dalších klíčových tématech.

Hlava zahraniční politiky EU Javier Solana uvedl, že západní mocnosti budou při setkání požadovat jasný důkaz, že íránský jaderný program má jen mírové účely.

Spojené státy již zahájily přípravy na jednání a navrhly plán dalších rozsáhlejších sankcí pro Írán. Washington navrhuje zpřísnění dovozu benzinu do Íránu, který nedokáže rafinovat ropu v dostatečném množství. Návrh Spojených států však čelí odporu v Evropě, která se obává, že podobná opatření by se dotkla hlavně obyčejných Íránců a přispěla by ke zvýšení popularity prezidenta Ahmadínežáda.

30.09.2009 00:00 3