Praha Jeruzalém

[IMG R 11201]Izraelský prezident Šimon Peres se ve středu večer v Jeruzalémě setkal se španělským ministrem zahraničí Miguelem Moratinosem. Moratinos se setkal také se syrským prezidentem Assadem, který byl podle něj ohledně izraelsko-syrského mírového procesu optimistický.

Moratinos jednal s Peresem také o posunu v izraelsko-palestinských jednáních s ohledem na arabskou mírovou iniciativu. Peres reagoval tím, že pokud budou dohodnuty poslední detaily, věří, že bude moci oznámit obnovení mírového procesu během zasedání Valného shromáždění OSN (ještě tento měsíc).

Moratinos hovořil také o íránské otázce. Írán podle něj neodpověděl na návrhy Západu na zahájení jaderných rozhovorů dostatečně. Dodal, že pracuje na prosazení zpřísnění sankcí Evropské unie.

Peres zakončil setkání zdůrazněním významu vztahů mezi Izraelem a Španělskem a připomenutím toho, že Židé mají ke Španělsku silnou vazbu. Vztahy mezi Izraelem a Španělskem byly napjaté poté, co se španělský soud rozhodl obžalovat izraelské bezpečnostní představitele kvůli smrti vysoce postaveného muže organizace Hamás, Salaha Šehadeha v Gaze. Při útoku na něj zemřelo ještě dalších 14 civilistů. Vyšetřování bylo ale nakonec uzavřeno.

10.09.2009 00:00 10