Praha Jeruzalém

[IMG R 11105]Syrský prezident Bašar al-Assad ve středu během návštěvy Chorvatska řekl, že je jeho země připravena obnovit rozhovory s Izraelem a vyzval evropské státy k pomoci v tomto procesu. „Pokud jde o nás v Sýrii, máme pro obnovení rozhovorů s Izraelem národní podporu,“ řekl Assad. „Podmínkou nicméně je, aby na izraelské straně byli ti, kteří také chtějí v jednání pokračovat,“ dodal.

Assad pochválil roli Turecka v předchozích nepřímých rozhovorech a řekl, že přítomnost třetí strany bude pro obnovení rozhovorů nezbytné. Nepřímé rozhovory zprostředkované Tureckem byly přerušeny se začátkem operace Lité olovo.

Přerušené rozhovory by měly být obnoveny a Golany by měly být navráceny pod syrskou suverenitu, řekl chorvatský prezident Mesic. „Garantována by měla být také bezpečnost pro Izrael.“

Vyjádření syrského prezidenta není nicméně ničím novým. Jeho představa se však neshoduje s představou izraelskou. Izrael upřednostňuje přímá jednání namísto jednání přes prostředníka a také odmítá jakékoliv předem stanovené podmínky.

29.10.2009 00:00 6