Praha Jeruzalém

88letý Heinrich Boere, bývalý člen Waffen SS, čelí v německém Aachenu obžalobě za vraždy tří nizozemských civilistů, které měl spáchat během války. Boere se k vraždám hned po válce přiznal nizozemským úřadům, které ho držely v zajetí. Celá desetiletí se mu ale dařilo se vyhýbat obžalobě. Nejprve před zahájením soudu uprchl z Nizozemska a poté se vyhýbal německým soudům. Pokud bude Boere odsouzen, může to pro něj znamenat i doživotní trest.

Boere je synem nizozemského otce a německé matky. Do SS vstoupil v 18letech na konci roku 1940, kdy Němci zabrali jeho rodný Maastricht a zbytek Nizozemska. Po bojích na ruské frontě se vrátil zpět do Nizozemska, kde byl součástí jednotky Silbertann, kterou z velké části tvořili dobrovolníci z řad Nizozemců. Jejich úkolem bylo zabíjet Nizozemce, kteří útočili na kolaboranty. K vraždám civilistů došlo v roce 1944. Oběťmi byli vlastník obchodu s koly, lékárník a další civilista. Před nizozemskými úřady popsal Boere vraždění téměř výstřel po výstřelu.

V roce 2007 se Boere v rozhovoru pro nizozemské noviny Algemeen Dagblad pokusil ospravedlnit zabíjení tím, že je mu prý líto co udělal, ale byla to prý jiná doba a platila jiná pravidla.

29.10.2009 00:00 7