Praha Jeruzalém

[IMG R 10512]Obchodník s izraelským i ruským občanstvím, Arcadi Gaydamak, byl společně se svým obchodním partnerem, Francouzem Pierrem Falconem, odsouzen k šesti letům vězení za svou roli v aféře tzv. Angolangate. Jednalo se o prodej zbraní v hodnotě asi 790 milionů dolarů do Angoly, ke kterému došlo v 90. letech.

Mezi zbraněmi bylo 420 tanků, 150 000 minometných granátů, 170 000 protipěchotních min, 12 vrtulníků a 6 válečných lodí. Arzenál podpořil režim prezidenta Eduarda Dos Santose v boji proti rebelům UNITA.

Gajdamakův obhájce již informoval, že se jeho mandant hodlá proti uloženému trestu odvolat. Druhý Gajdamakův obhájce řekl, že se Gajdamak stal obětí politické a právnické hry.

Pozorovatelé se domnívají, že by tento tvrdý rozsudek mohl poškodit vztahy s Angolou, se kterou by Francie ráda vytvořila významné ropné kontrakty.

Gajdamak, který je v tuto chvíli v Rusku, nebyl čtení rozsudku přítomen. Francouzské úřady již vydaly zatykač. Nedá se ale předpokládat, že by Rusko Gajdamaka do Francie vydalo, protože Rusko své občany do jiných států téměř vůbec nevydává. I kdyby byl Gajdamak do Francie vydán, muselo by se uplatnit zákonné ustanovení, podle kterého je třeba zopakovat soud s osobou, která byla odsouzena v nepřítomnosti.

Gajdamak čelí dalším obviněním také v Izraeli. Zde se jedná o praní peněz a podvod ve výši asi 650 milionů šekelů. Gajdamak slíbil, že se na soudní projednávání v Izraeli dostaví. I kdyby se tak stalo, není jasné, zda by Izrael Gajdamaka do Francie vydal.

28.10.2009 00:00 35