Praha Jeruzalém

[IMG R 10125]Írán podle deníku New York Times odmítl návrh jaderné dohody, který vypracovala OSN.

Ve čtvrtek Írán poskytl své rozhodnutí Mezinárodní agentuře OSN pro atomovou energii (IAEA), ale detaily rozhodnutí nebyly zveřejněny. Podle dohody měl Írán vyvážet své zásoby uranu do zahraniční, kde mělo být palivo dále obohaceno. Podle diplomatických zdrojů Írán nesouhlasil s hlavní podmínkou dohody. Jednalo se o ustanovení, které určovalo, že Teherán vyveze sedmdesát pět procent svých zásob nízkoobohaceného uranu (LEU) do Ruska. Podle jednoho z vysokých evropských představitelů si chce Írán své zásoby ponechat dokud nenakoupí na Západě palivo pro svůj výzkumný reaktor v Teheránu.

Američtí představitelé doufali, že podpisem dohody získají alespoň rok času na dosažení širší jaderné dohody, která měla mimo jiné také snížit pravděpodobnost, že Izrael zaútočí na jaderné zařízení Íránské islámské republiky.

Obamova administrativa však očekávala, že Írán dohodu odmítne. V posledních dnech šéf IAEA Mohamed El Baradei několikrát tajně navštívil Washington, aby prodiskutoval další možné kroky, pokud taková situace nastane.

Podle amerických představitelů není jasné, jedná-li se o konečné slovo Teheránu, nebo jde-li o pokus znovu projednat stanovené podmínky dohody, s tímto krokem však Američané nesouhlasí.

Michael Hammer, mluvčí Národní bezpečnostní rady, uvedl, že Spojené státy jsou v jednotě s Ruskem a Francií a podporují dohodu, která byla uzavřena ve Vídni. Podle této smlouvy měl Írán vyvézt 2600 liber (asi 1,3 tuny) LEU do Ruska do patnáctého ledna.

30.10.2009 00:00 2