Praha Jeruzalém

[IMG R 11215]Írán se vyjádřil k návrhu dohody o jaderném palivu, který vypracovala OSN.

Íránský velvyslanec v Mezinárodní organizaci pro atomovou energii (IAEA) Alí Ašghar Soltaníja uvedl, že se musí při diskuzi vzít v úvahu také íránská technická a ekonomická pozorování. Soltaníja také řekl, že Írán bude pokračovat v jednáních o dodávkách jaderného paliva pro výzkumný reaktor v Teheránu. Íránští představitelé nebyli k dispozici, aby se ke zprávě mohli vyjádřit.

Ve čtvrtek uvedl íránský prezident Ahmadínežád, že Írán nehodlá ustoupit ze svých jaderných práv, ale je zároveň připraven spolupracovat na záležitostech, které se týkají jaderného paliva, elektráren a technologií. Prezident také uvedl, že zajištění paliva pro výzkumný reaktor je dobrá příležitost ke zkoušce „poctivosti“ světových mocností a jaderné agentury OSN (IAEA).

Írán bude usilovat o dvě změny v návrhu dohody, který vypracovala OSN. Například chce postupný vývoz nízkoobohaceného uranu (LEU) do zahraničí namísto odeslání uranu v jedné zásilce. Teherán také požaduje vzájemnou výměnu, při níž by dostával palivo pro výzkumný reaktor souběžně s vývozem LEU.

Návrh OSN je dílem šéfa IAEA Mohameda El Baradeie a byl představen při rozhovorech Íránu se šesti mocnostmi, které proběhly prvního října v Ženevě, kde Írán také souhlasil, že otevře své nové zařízení na obohacování uranu inspektorům OSN.

Minulý týden došlo ve Vídni k poradě mezi El Baradeiem, Íránem, Spojenými státy, Francií a Ruskem. Írán by měl poslat své LEU do zahraničí ke zpracování a případnému využití ve výzkumném reaktoru. Podle návrhu dohody by měl Írán exportovat sedmdesát pět procent svých zásob LEU, které celkem čítají podle oficiálních informací 1,5 tuny, do konce roku do Ruska k dalšímu obohacení a pak dále do Francie, kde by se měl uran přeměnit na palivové desky. Desky by se pak měly vrátit zpět do Teheránu jako pohon reaktoru, který vyrábí radio izotopy na léčení rakoviny.

Vysocí íránští zákonodárci však vyslovili plánu nedůvěru, když uvedli, že Teherán by měl raději potřebné palivo pro výzkumný reaktor dovážet a neposílat své zásoby do zahraničí. Jiní souhlasí s exportem obohaceného uranu po etapách.

29.10.2009 00:00 4