Praha Jeruzalém

[IMG R 10019]Po Spojených státech a Velké Británii obvinila Íránská republika z bombového útoku na jihu země také Izrael. Pět vysose postavených velitelů Revolučních gard a 37 dalších lidí při útoku zahynulo.

Nejvyšší velitel Revolučních gard generál Muhammad Alí Džáfarí v pondělí uvedl, že za pokusem o narušení bezpečnosti v Íránu stojí sunnitská skupina zvaná Džundalláh, nebo také Boží vojáci. Džáfarí přísahal, že odpoví „zdrcujícím“ způsobem.

Džáfarí měl podle íránské státní televize obdržet důkazy svědčící o propojení americké, britské a pákistánské výzvědné služby, které měly sunnitskou skupinu podporovat. Džáfarí také řekl, že útok byl „nepochybně“ plánován a nařízen výzvědnými službami těchto tří národů. Do Pákistánu by proto měla brzy dorazit íránská delegace, aby se podělila o své důkazy. Za útokem stojí také údajně i izraelská výzvědná služba.

Podle íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda se teroristé, zodpovědní za útok, nyní schovávají v Pákistánu. Ahmadínežád již údajně zkontaktoval svůj pákistánský protějšek a požádal ho, aby teroristy vydal.

19.10.2009 00:00 11