Praha Jeruzalém

[IMG R 11266]Palestinský představitel ve středu před Bezpečnostním výborem OSN vyzval ke globální akci pro potrestání Izraele za jeho údajné válečné zločiny během vojenské ofenzívy v Pásmu Gazy. Palestinci se ve svých krocích přitom opírají o závěry zprávy Goldstoneovy komise, která z válečných zločinů viní i je samotné.

Zástupce amerického velvyslance u OSN, Alejandro Wolff, ve středu prohlásil, že obviněné z porušování lidských práv není záležitostí pro akci Bezpečnostního výboru a kritizoval i neúměrné zaměření na Izrael. Wolff řekl, že Izrael má instituce schopné seriozně prošetřit tato obvinění, ale Hamás je podle něj teroristická organizace, která nemá ani schopnost, ani vůli prošetřit své vlastní porušování lidských práv.

Palestinský ministr zahraničí, Riád al-Malkí, označil izraelskou operaci v Gaze jako „barbarskou vojenskou operaci,“ která byla ukázkou „bezcitného pohrdání lidským životem“ a která záměrně ničila tisíce domů, školy, mešity a průmyslová a zamědělská zařízení.

Goldstoneovu zprávu označil al-Malkí za „další výzvu mezinárodnímu společenství, která nesmí být ignorována.“ Podleal-Malkího jsou nyní v sázce „věrohodnost a základy mezinárodních lidských práv a humanitárního práva, stejně jako OSN jako celku.“

Izraelská velvyslankyně v OSN, Gabriela Šalevová, zprávu odmítá s tím, že „zvýhodňuje a legitimizuje terorismus.“ Zpráva podle ní odepírá Izraeli právo na obranu jeho občanů, umožňuje teroristům viktimizovat civilisty, útočit na ně a používat ty, které údajně chrání, jako lidské štíty.“

Šalevová připoměla, že svět nijak neřeší pašování íránských zbraní do Gazy Hamásem, odpalování raket ze škol, mešit a nemocnic ani to, že Palestinci poslali proti izraelským civilistům 12000 raket.

Obecně se nepředpokládá, že by tato záležitost přednesená před Bezpečnostní výbor OSN vedla k nějakému kroku ze strany této instituce vzhledem k námitkám Spojených států, které jsou nejbližším spojencem Izraele.

15.10.2009 00:00 1