Praha Jeruzalém

[IMG R 11247]Zástupce izraelského ministra zahraničí, Danel Ajalon, v neděli večer vyjádřil zájem Izraele nevyostřovat dále krizi ve vztahu s Tureckem poté, co Turecké rozhodnutí nedovolit Izraeli účast ve společném vojenském cvičení s NATO vedlo ke zrušení celé akce. Ajalon řekl, že Izrael považuje Turecko za významného strategického partnera a naznačil, že i Turecko má co ztratit s narušením vzájemných vztahů s Izraelem.

Představitelé Ministerstva obrany již v reakci na změny v diplomatických vztazích rozhlodi o přehodnocení zbrojních obchodů s Tureckem. O jaké položky má Turecko zájem představitelé neuvedli. Podle nejmenovaného pracovníka Ministerstva obrany se nabízí paralela s Íránem v 70. letech, kterému Izrael dodával zbrojní vybavení až do Islámské revoluce. Turecko se podle něj nyní rovněž zdá odvracet od Západu.

Izrael si pro odvetné kroky vůči Turecku ponechává v arzenálu další položku, která, byť je spíše symbolická, má mnohem větší váhu v očích Turků i na mezinárodní scéně než zbrojní kontrakty. Jde o otázku genocidy Arménů. Turecko je na toto téma velmi citlivé a navzdory nedávnému oteplení vztahů mezi Tureckem a Arménií zde je stále úsilí ze strany některých amerických politiků o prosazení nezávazné rezoluce Kongresu o tom, že zavražděním 1,5 milionu Arménů spáchalo Turecko v roce 1915 genocidu. Izraelci se zatím zasazovali ve prospěch Turecka o to, aby tato rezoluce neprošla.

Izrael vzhledem k situace na mezinárodní scéně a na své vlastní zájmy nechce provést narychlo nějaké reciproční odvetné kroky. Izrael vnímá Turecko jako protiklad Íránu, byť se tato demokratická země jeví přiklánět více a více k extrémním islámským režimům.

 

12.10.2009 00:00 2