Praha Jeruzalém

[IMG R 10451]Letošní Nobelova cena za chemii byla letos udělena třem vědcům: Američanům Venkatramanu Ramakrishnanovi a Thomasu Steitzovi a Izraelce Adě Yonathové. Vědci dokázali určit funkci ribozomů, které produkují bílkoviny, na úrovni atomu, což je důležité při zkoumání antibiotik. Všichni tři ocenění si mezi sebou rozdělili odměnu 10 milionů švédských korun (asi 1,4 milionu USD). Nobelova cena za chemii byla tento rok třetí udílenou kategorií po ceně za medicínu a fyziologii, která byla udělena v pondělí, a ceně za fyziku, vyhlášené v úterý.

Ada Yonathová, 70, je ředitelkou Centra pro biomolekulární strukturu a složení Helen a Miltona A. Kimmelmanových při Weizmannově vědeckém institutu.

„Od okamžiku, kdy jsem získala první, počáteční poznatky, jsem si řekla, že je to projekt hodný Nobelovy ceny, ale lidé kolem mne říkali, že se tam nedostanu, že je to nemožné. Jinými slovy, vyvolali ve mě pocit, že toto je skutečně kardinální a důležitý problém, ale že není žádná šance.“

Yonathová spoluobdržela v roce 2006 Wolfovu cenu za chemii a v roce 2008 jako první Izraelka získala ocenění za celoživotní dílo od společnosti L′Oréal a organizace UNESCO za práci na zjištění způsobu, jakým se bakterie stává odolnou vůči antibiotikům. Nyní se stala první Izraelkou, jíž byla udělena Nobelova cena.

K udělení ocenění poblahopřál telefonicky také prezident Šimon Peres, premiér Benjamin Netanjahu a ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Také představitelka opozice, Cipi Livniová, dala najevo nadšení, zejména kvůli tomu, že se tento úspěch dostavil u ženy.

07.10.2009 00:00 21