Praha Jeruzalém

Příslušník pohraniční stráže Ibrahím Ghánim (26) ze Sadžúru byl ve čtvrtek obviněn z údajného pašování Palestinců na izraelské území za peníze.

Jeruzalémský obvodní soud obvinil mladíka z přijímání úplatků, podvodu, zneužití důvěry a z napomáhání při vstupu neoprávněných osob na izraelské území. Ghánim měl zneužít své pozice, když působil na hraničních přechodech v Šufatu a Ras Chámis. Vpustil do Izraele více než stovku Palestinců bez bezpečnostní kontroly.

V této souvislosti byli také obviněni tři východojeruzalémští obyvatelé za úplatkářství a pokus o pomoc při nezákonném vstupu do Izraele.

S pašováním měl Ghánim začít v červenci roku 2009, kdy se setkal s Amarem Abú Saríjou, který se pašováním zabýval. Podle policejních vyšetřovatelů Ghánim, Saríja a další dva obvinění vybírali za převedení od Palestinců 250 šekelů za osobu (asi 67 USD). Ghánim měl svým komplicům také podávat informace o maskovaných hlídkách bezpečnostních sil, které pátrají po převaděčích, pašerácích a neoprávněných osobách v oblasti hranice.

08.10.2009 00:00 3