Praha Jeruzalém

Sebevražedný útočník na jihovýchodě Íránu v neděli zabil desítky lidí včetně šesti vysoce postavených velitelů elitních Revolučních gard, informovala o tom íránská státní tisková agentura IRNA. Mezi mrtvými má být i zástupce velitele pozemních jednotek, generál Núr Ali Šuštari, a vrchní velitel provincie, Radžab Ali Mohammadzadeh.

Podle předsedy íránského parlamentu, Aliho Laridžaniho, byl útok mířen na narušení klidu na jihovýchodě Íránu. Íránská televize citovala informované zdroje, podle kterých byla do útoku přímo zapojena Velká Británie. Ta měla údajně útok organizovat, najmout si profesionální teroristy a ty vybavit potřebným vybavením. Samotné Revoluční Gardy obvinily „zahraniční elementy“ napojené na Spojené státy.

Obvinění Západu z účasti na sebevražedném útoku zřejmě zvýší napětí mezi Íránem a Západem jen den před plánovanými jadernými rozhovory.

K útoku se zatím nepřihlásila žádná organizace. Podezření nicméně padá na sunnitskou skupinu Džundallah, která v minulosti v této oblasti proti šíitským cílům útočila. Organizace má na svědomí jak bombové útoky, tak i únosy.

19.10.2009 00:00 3