Praha Jeruzalém

[IMG R 11144]Šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana uvedl, který je na návštěvě Palestinské samosprávy a Izraele, se ve středu setkal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a má se sejít i s premiérem Salámem Fajjádem. Solana prohlásil, že cílem EU je vznik palestinského státu s hranicemi z roku 1967. 

Ve středu při svém proslovu v Ramalláhu Solana uvedl, že by měl palestinský stát vzniknout co nejdříve. Ve středu ráno se evropský představitel sešel s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a odpoledne se měl sejít s ministerským předsedou Salámem Fajjádem.

Cílem Solanovy návštěvy je zdůraznit závazky EU v regionu a podpořit vedení Palestinské samosprávy. Ve čtvrtek by se pak měl v Izraeli sejít s izraelskými zástupci.

Při své návštěvě v Ramalláhu Solana uvedl, že bude možná nutné vyměnit určité oblasti, ale celistvost území by neměla být narušena. Stanovisko EU má být totožné s postojem blízkovýchodního Kvartetu (USA, Rusko, EU, OSN). Solana také vyjádřil podporu úsilí prezidenta Abbáse o sjednocení Palestinců v době neshod mezi Hamásem a Fatáhem. Po setkání s evropským představitelem odcestoval prezident Abbás do Káhiry, kde pokračuje jednání o příměří mezi Hamásem a Fatáhem.

21.10.2009 00:00 7