Praha Jeruzalém

[IMG R 11265]Pošramocené izraelsko-turecké vztahy dostaly další ránu. Turecká státní televize TRT1 v současnosti vysílá v hlavním vysílacím čase seriál o působení izraelské armády mezi Palestinci.

Seriál se nazývá Ayrilik (Sbohem) a v Izraeli způsobil poprask tím, že izraelskou armádu ztvárňuje jako vražednou mašinérii, jíž padají za oběť nevinné děti. Hlavní zápletku představuje milostný příběh hlavních postav během operace Lité olovo, ale velká míra pozornosti je věnována izraelským akcím. Izraelci jsou zobrazeni jako nelítostní vrazi malých dětí, jejich popravčí čety střílí Palestince, stráže na kontrolních stanovištích mlátí staré muže pažbou do hlavy atd.

„Izraelci jsou vždy ti špatní a Palestinci ti dobří. To tady není nic nového. Jednostranné zpravodajství během války v Gaze bylo katastrofální. Nebyly tam dvě strany, pouze Palestinská strana,“ řekl Jackie Angel, představitel židovské komunity v Ankaře. Angel řekl, že Židé a Izraelci nepocítili v každodenním životě nějaké změny ve vztahu k nim ze strany Turecka a že věci se zdají být horší pouze v izraelských médiích.

15.10.2009 00:00 11