[IMG R 11270]Zakladatel organizace Human Rights Watch Robert Bernstein řekl, že zprávy, které v poslední době tato organizace vydává, pomáhají těm, kteří by z Izraele rádi udělali vyvrhele.
Bernstein ve svém úvodníku pro The New York Times napsal, že zatímco je Blízký východ zaplněn autoritářskými režimy, ze kterých pronikají děsivé informace o dodržování lidských práv, odsuzuje Human Rights Watch ve svých zprávách za porušování mezinárodního práva zejména Izrael.
„V Human Rights Watch jsme vždy uznávali, že otevřené, demokratické společnosti mají chyby a dopouštějí se prohřešků. Viděli jsme ale, že mají schopnost je napravit – prostřednictvím rázné veřejné debaty, nepřátelského tisku a mnohých dalších mechanismů, které podporují reformu. Když jsem v roce 1998 odstoupil, byla organizace Human Rights Watch aktivní v 70zemích, ve většině se jednalo o uzavřené společnosti. Nyní však organizace s rostoucí frekvencí odsouvá bokem důležité rozlišení mezi otevřenými a uzavřenými společnostmi.“
„Izrael, s populací asi 7,4 milionu, je domovem 80organizací pro lidská práva, pulzujícího svobodného tisku, demokraticky zvolené vlády, soudnictví, které často rozhodne i proti vládě, politicky aktivní akademické obce, mnoha politických stran a soudě podle množství zpráv také zřejmě zemí s větším počtem novinářů na jednoho člověka, než kdekoliv jinde – mnoho z nich pokrývá pouze izraelsko-palestinský konflikt.“
Íránský režim a arabské režimy oproti tomu vládnou asi 350 milionům lidí a „zůstávají většinou brutální, uzavřené, autokratické a tolerují jen velmi málo nebo vůbec žádnou politickou opozici.“
Human Rights Watch, které Bernstein předsedal mezi lety 1978 až 1998, ztratila podle Bernsteina kritickou perspektivu nad konfliktem, během kterého byl Izrael opakovaně napadán Hamásem a Hizballáhem, organizacemi, které jdou po izraelských civilistech a používají vlastní lidi jako živé štíty.“
Současní vůdci Human Rights Watch podle Bernsteina vědí, že Hamás a Hizballáh zvolili vedení války z hustě obydlených oblastí, čímž čtvrti mění v bojiště. „Vědí, že se do Gazy a Libanonu dostávají stále lepší a lepší zbraně. A vědí také to, že je to právě tato militantnost, co zbavuje Palestince jakékoliv šance na mírový a produktivní život, který si zaslouží. Izrael, opakovaně oběť agrese, čelí kritice Human Rights Watch.“
Ohledně obvinění, že Izrael v Gaze spáchal válečné zločiny Bernstein řekl, že organizace nemůže vědět, zda došlo k porušení mezinárodních práv, protože nebyl přístup na bojiště, ani k politickým a vojenským vůdcům, kteří činí strategická rozhodnutí. Zprávy prý často spoléhají na příběhy, které nemohou být ověřeny.