Praha Jeruzalém

[IMG R 11153]Libanonský vojenský soud odsoudil čtyři osoby k trestu smrti za kolaboraci s Izraelem. Dva z obviněných byli souzeni v nepřítomnosti, protože zřejmě uprchli do Izraele. Dva přítomní odsouzení jsou manželé; muž sloužil jako seržant v libanonském bezpečnostním aparátu. Uprchlí odsouzení jsou jeho sestra a její manžel.

Klíčovými body obvinění jsou kontakty s izraelskými agenty v Libanonu, vědomá konspirace s Izraelem a umožnění Izraeli útoky na cíle v Libanonu.

Libanonci drží až 30 osob podezřelých odhalených v rámci rozsáhlého vyšetřování špionáže pro Izrael. Osoby spolupracující s Izraelem kromě určování cílů pro letecké útoky během Druhé libanonské války také sledovaly představitele Hizballáhu a nejméně jedna osoba má podíl na zavraždění velitele Hizballáhu v roce 2004.

Kromě výzvědné činnosti na úrovni lidských zdrojů používá Izrael v Libanonu celou škálu zařízení pro elektronickou špionáž – například zásobníky na vodu se senzory pro sledování krajiny, nabíječku baterií schopnou ukládat a vysílat data. Tato zařízení a také detailní mapy se strategickými síly nalezli Libanonci u sosob podezřelých ze špionáže.

11.11.2009 00:00 16