Praha Jeruzalém

[IMG R 10556]Americký deník New York Post přinesl zprávu o tom, že Írán prostřednictvím svého fondu působícího ve Spojených státech financuje působení protiizraelských a proíránských vysokoškolských učitelů na amerických univerzitách. Írán daroval jednotlivým dotčeným univerzitám prostřednictvím nadace, kterou kontroluje, částky v řádu statisíců dolarů, celkově jde o milionový podnik.

Nadace Alavi dala statisíce dolarů na podporu blízkovýchodních a perských studií na Columbijské univerzitě a Rutgersově univerzitě, v nichž pracují profesoři sympatizující s íránským režimem.

Federální autority v současnosti přebírají kontrolu nad účty Alavi Foundation ve výši 650 milionů dolarů. Nadace lila peníze do íránem podporovaných islámských škol v USA a do sítě íránských agentů (špionů) v Evropě.

Nejproblematičtějším darem byla částka 100.000 dolarů věnovaná Columbijské univerzitě poté, co souhlasila s pozváním íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda k přednášce na akademické půdě. Deník může toto tvrzení podpořit záznamy z účetnictví nadace, které získal.

Mezi lety 2005 a 2007 daroval fond Alavi 351.600 dolarů programu zaměřenému na perská jazyková studia na Rutgersově univerzitě. Tamní Centrum blízkovýchodních studií vedl profesor Hooshang Amirahmadi, který je zároveň prezidentem Americko-íránské rady, neziskové organizace zaměřené na proíránskou apologetiku. Politické postoje Hooshanga Amirahmadiho vystihuje jeho tvrzení, že Hizballáh a Hamás jsou legitimní organizace a nikoli teroristé. Podle mluvčího Columbijské univerzity byla škola překvapena zjištěním, že nadace Alavi má přímé vazby na íránskou vládu.

New York Post uvádí tři osobnosti z uvedených univerzit vystupující na obranu Íránu a extrémistických/teroristických organizací:

Gary Sick, profesor na Škole pro studium mezinárodních vztahů a veřejných věcí na Columbijské univerzitě:
„[Mahmúd Ahmadínežád] jasně vysvětlil, že kdykoli mluví o ′smazání Izraele z mapy′ nebo ′vymazání ze stránek dějin′, nebo ať je to jakákoli citace, co tím myslí, je, že by zde mělo být svobodné referendum mezi lidmi v Palestině, která existovala před rozdělením v roce 1948, aby hlasovali o tom, jaký druh vlády by měli mít. Je přesvědčený, že ve svobodném hlasování by Izrael a Izraelci prohráli a [Izrael] by se změnil v unitární stát řízený pravděpodobně Palestinci.“

Hooshang Amirahmadi, ředitel Centra blízkovýchodních studií na Rutgersově univerzitě:
„Valná část problémů mezi Íránem a USA se bohužel nezakládá na realitě, nýbrž na mýtech. Problém terorismu je vpravdě mýtus. Írán není zapojen do žádné teroristické organizace. Ani Hizballáh ani Hamás nejsou teroristické organizace. .. Íránský prezident má problém s Izraelem, ne s Amerikou.“

Hamid Dabashi, profesor Íránských studií a srovnávací literatury na Columbijské univerzitě:
„Ta zrůdnost, kterou [režisér] Snyder zobrazil [ve filmu ′300′] pochodující na Termopyly, je americké impérium – a ta skupina bratří, která se té zrůdnosti postavila, jsou ti, kteří tomuto impériu vzdroují: Jsou to irácký odpor, Palestinci, Hizballáh.“

23.11.2009 00:00 2