Praha Jeruzalém

Izraelští vyšetřovatelé zjistili po prohledání zadržené lodi s nákladem pocházejícím z Íránu určený pro Sýrii, že vezla mnohem vyšší množství zbraní, než byly počáteční odhady. Loď Francop vezla asi desetkrát více zbraní než tomu bylo před lety v obdobné aféře v případě lodě Karine A s íránskými zbraněmi pro Jásira Arafata. (Video s nákladem zbraní z lodi Karine A na YouTube.) 

[IMG R 11276]Na Francopu se nacházely v 36 kontejnerech (z celkových 400) střely (106 mm), rakety (107 a 122 mm), ruční granáty, minometné granáty, protitankové střely a náboje do samopalů Kalašnikov. Celkový počet střel a raket odhadují Izraelci na 3000.

Loď měla cestou do Sýrie udělat týdenní přestávku v Libanonu, nicméně náklad měl být údajně podle plánů přesunut ze Sýrie do Libanonu po zemi. Představitelé námořnictva odhadli, že zabavený arzenál by umožnil libanonskému Hizballáhu vést měsíc boje proti Izraeli.

Syrský ministr zahraničí Walid Moallem k incidentu prohlásil: „Na moři jsou profesionální piráti poškozující obchod mezi Íránem a Sýrií.“ Loď podle Moallema „vezla zboží do Sýrie, ne íránské zbraně.“

04.11.2009 00:00 6