Praha Jeruzalém

Jordánský velvyslanec v USA, Zeid Ra′ad Zeid al-Hussein, označil v rozhovoru pro deník Washington post Jeruzalém za tikající časovanou bombu, kde útok židovských extrémistů na muslimská svatá místa může zrušit šance na mír mezi Izraelem a Palestinci a podkopat stabilitu celého muslimského světa.

Jordánské království se podle něj obává, že střety mezi Araby a policií v Jeruzalémě mohou vést k podobným útokům, jako byl útok žháře na mešitu al-Aksá v roce 1969. (Útok spáchal duševně nevyrovnaný australský křesťan.) „Obáváme se, že by se v krátké době mohlo něco takového stát.  To by rozpoutalo emoce extrémní povahy, důsledky by byly strašlivé,“ řekl Zeid-al Hussein. Spojené státy podle něj nechápou vážné následky takové události na mírový proces a celý region.

Dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu podle něj postrádá smysl, pokud do něj není zahrnut Jeruzalém. Zeid-al Hussein klade otázku, proč by měli Palestinci chtít vyjednávat a co by z takové dohody měli? Pokud Palestinci podle něj ztratí víru v dvoustátní řešení, mohli by se zaměřit na úsilí stát se izraelskými občany v naději, že se nakonec stanou většinou. „Pokud nemůžete mít kvůli Jeruzalému dvoustátní řešení, může někdo přemýšlet jinak?“

12.11.2009 00:00 12