Praha Jeruzalém

[IMG R 10367]Při rozhovoru ze své vězeňské cely řekl Marwán Barghútí, že mírové rozhovory s Izraelem selhaly a Palestinci by proto měli zahájit lidové a diplomatické kampaně k dosažení samostatného státu.

Pádesátiletý aktivista a vůdčí osoba obou palestinských intifád je i po pěti letech za mřížemi stále populární, někteří ho považují za palestinského Nelsona Mandelu. Je to muž, který by mohl rozhýbat nejednotné národní hnutí, kdyby byl na svobodě.

Když je nyní mírový proces na mrtvém bodě, protože Mahmúd Abbás odmítá vyjednávat, dokud se nezastaví stavba osad, není podle Barghútího rozkol mezi Hamásem a Fatáhem, ke kterému sám patří, ospravedlnitelný.

Barghútí byl v roce 2004 během druhé intifády odsouzen k pěti doživotním trestům za podíl na útocích proti Izraelcům. Ze své cely odpovídal písemně na otázky, které mu prostřednictvím právníků poslala agentura Reuters. Než byl zatčen, byl Barghútí považován za možného nástupce Jásira Arafata.

Rozkol mezi Palestinci, který Barghútí kritizuje, začal v roce 2007, když Hamás převzal kontrolu nad Gazou a rozštěpil tak národní hnutí. Barghútí nyní naléhá na Hamás, aby podepsal egyptský plán na usmíření, aby se mohly konat parlamentní a prezidentské volby.

Barghútí bude podle svých slov přemýšlet o kandidatuře na prezidenta. Tu by mu mohla umožnit rozsáhlá amnestie, která by mohla být důsledkem propuštění Gilada Šalita organizací Hamás. Hamás je proti trvalému míru s Izraelem, Barghútí však věří, že je možné s židovským státem vyjednat dohodu, která by zajistila palestinskou nezávislost s východním Jeruzalémem jako hlavním městem.

Barghútí se nechce spoléhat jen na vyjednávání. „Vždy jsem vyzýval ke konstruktivní směsici vyjednávání, odporu a politické, diplomatické i lidové akci,“ řekl. Vyzývá nyní k „lidové kampani“ proti stavbě židovských osad, kterou označil za judaizování okupované části Jeruzaléma, proti blokádě Gazy nebo proti stavbě zdi oddělující palestinské oblasti od Izraele.

19.11.2009 00:00 21