Praha Jeruzalém

[IMG R 11231]Rodiče uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita, Noam a Aviva, a jeho bratr Joel v pondělí přijeli na vojenskou základnu Kirja v Tel Avivu, aby se zde setkali s Hagai Hadasem, který je prostředníkem ve vyjednávání Giladova propuštění.

Rodiče při vstupu na základnu odmítli odpovídat na dotazy novinářů. Po schůzi v Tel Avivu by měl Noam Šalit odjet do Jeruzaléma na další kolo jednání s několika ministry vlády.

V posledních dnech kolovaly v arabských médiích zprávy o blížící se dohodě. V neděli uvedla zpravodajská síť al-Arabíja, že dohoda by měla být uzavřena během několika dní, možná už tento pátek – první den muslimského svátku ′Íd al-Adha. Zpráva uvádí, že v pondělí by se mělo v Káhiře sejít damašské vedení Hamásu s vůdci organizace v Gaze. Při jednání se bude diskutovat o nejnovějším návrhu Izraele.

Podle palestinských zdrojů v pondělí odcestovala do Egypta delegace Hamásu v čele s Mahmúdem az-Zaharem. Americká Fox News však uvedla, že podle zdrojů z úřadu ministerského předsedy Netanjahua nebyla dohoda ještě dokončena. Hamás se také pokusil zlehčit informace. Usáma Hamdán, který se stará o zahraniční vztahy Hamásu, uvedl, že současný pokrok, ke kterému v rámci jednání o propuštění Šalita došlo, není dostatečný pro přijetí dohody.

Rodiny palestinských vězňu se již připravují na jejich návrat. Jedná se mimo jiné také o vysoké představitele Brigád mučedníků al-Aqsá – ozbrojené frakce Fatáhu. Někteří z nich byli odsouzeni na doživotí. Příbuzní odsouzených jsou však opatrní, protože k podobné situace, kdy byla dohoda nablízku, v minulosti již několikrát došlo.  

23.11.2009 00:00 5