Praha Jeruzalém

Desítky Izraelců obsadily dům obývaný arabskou rodinou poté, co obdrželi soudní rozhodnutí ve sporu o 28 domů ve Východním Jeruzalémě, podle něhož jsou Židé právoplatnými majiteli těchto nemovitostí, jež jim patřily ještě před založením Státu Izrael. Skupinu staronových majitelů na místo doprovodili policisté, kteří následně zadrželi několik osob ze sousedství a lidskoprávních aktivistů, kteří na místo dorazili se záměrem protestovat.

Soudní příkaz nařizuje vystěhování arabské rodiny, která v domě neplatí nájem právoplatným majitelům, ale konkrétní postup ještě nebyl navržen.

Boj o domy v sousedství Šimon Hacadik se táhne od roku 1967, kdy výbor sefardských Židů předložil po dobytí Východního Jeruzaléma izraelskou armádou dokumenty prokazující, že tato půda patřila před rokem 1948 jeho členům. Arabské rodiny sídlící v domech však se zaštítěním jordánskými autoritami tvrdily, že nemovitosti patří jim. V roce 1972 soud rozhodl ve prospěch Židů s tím, že Arabové v domech mohou žít se statusem nájemníků za předpokladu, že budou platit nájem původním majitelům.

Většina Arabů se odmítla rozhodnutí podřídit a vedla právní spory až do momentu, kdy byly všechny právní možnosti pro zvrácení rozhodnutí vyčerpány a úřady je začaly vystěhovávat.

03.11.2009 00:00 4