Praha Jeruzalém

[IMG R 11289]Fotografie uneseného a umučeného francouzského Žida se objevila v reklamě na muslimskou internetovou seznamku. S tímto šokujícím zjištěním přišel nejmenovaný francouzský blog. 

Ilan Halimi, francouzský Žid marockého původu, byl nalezen po třech týdnech nezvěstnosti v únoru 2006 nahý a umučený na předměstí Paříže. Francouzský bloger nyní zjistil, že Halimiho fotografie byla použita v reklamě na internetovou seznamku pro kanadské muslimy, přičemž reklama se zobrazovala i ve francouzských stránkách, např. v deníku France Soir.

Kanadská seznamka vyslovila nad incidentem politování a vysvětlila, že fotografie byla převzata z profilu jejího uživatele a ti, kdo ji pro reklamu vybrali nevěděli o Halimiho osudu.

Halimiho matka záležitost nese velmi těžce. Kromě tohoto nepřímého zneužití bývá jméno jejího syna využíváno ve Francii různými asociacemi k provádění sbírek bez souhlasu pozůstalých.Kontext:
Halimi byl 20. ledna 2006 nalákán atraktivní francouzsko-íránskou dívkou do bytu, kde jej přemohl gang mladistvých muslimů. Ti jej drželi a mučili ve snaze získat od jeho rodiny výkupné ve výši 450.000 Eur. Mučení se zúčastnili i sousedé členů gangu.

13. února byl Halimi nalezen u železniční tratě spoutaný, popálený hořlavinou a kyselinou na 80 procentech těla, s bodnými ranami, s uříznytým uchem a prstem. V té době ještě žil, zemřel při převozu do nemocnice.

Ze 27 vyšetřovaných osob bylo 19 usvědčeno a uvězněno. Jedním z motivů k tomuto hrůznému činu byl antisemitismus. Pachatelé byli francouzští muslimové. Podle Halimiho otce při jednom z telefonátů doprovázelo výkřiky mučehého Halimiho čtení veršů z Koránu.

Na francouskou policii se snesla vlna kritiky za to, že nerozeznala, že nemá co do činění s klasickými kriminálníky a že nevzala v úvahu sílu nenávisti vůči Židům, byť sociální postavení Halimiho rodiny bylo stejné jako jeho vrahů. Proces s obžalovanými se odehrál až v roce 2009 za zavřenými dveřmi, protože většina z nich byla v době spáchání únosu mladistvá.

zdroj: Wikipedia

18.12.2009 00:00 56