Praha Jeruzalém

Vydavatel novin a známý kritik íránského prezidenta Ahmadínežáda byl odsouzen k devíti letům vězení za vyvolávání nepokojů po červnových sporných prezidentských volbách.

Saíd Lajlaz, jehož deník Sarmájí byl minulý měsíc zakázán, byl shledán vinným z účasti na nezákonných shromáždění a z držení tajných informací. Informoval o tom Lajlazův právník Mahmúd Alízádih-Tabatábaí.

Írán zinscenoval několik soudních procesů kvůli červnovým protestům. Pět lidí bylo při nich odsouzeno k smrti. Červnové volby ponořily Írán do největší vnitřní krize od Islámské revoluce z roku 1979, odhalily hluboké rozpory ve vládnoucí vrstvě a ještě více vyostřily vztahy se Západem.

Další novinářka, Hengameh Šahídíová, která je zároveň poradkyní neúspěšného prezidentského kandidáta Mehdího Karúbího, byla odsouzena na šest let a tři měsíce vězení. Byla shledána vinnou z „jednání proti národní bezpečnosti, rušení veřejného pořádku, vytváření a vedení pouličních nepokojů a poskytování rozhovorů „antirevolučnímu“ britskému zpravodajství BBC.

Šáhpúr Kázemí, švagr dalšího poraženého prezidentského kandidáta Míra Hussajna Músavího, byl odsouzen k jednomu roku vězení.

Proti oběma verdiktům bylo podáno odvolání. Analytici považují tato soudní řízení za pokus íránských představitelů o vymýcení umírněné opozice a ukončení masových protestů, jaké vypukly po červnových prezidentských volbách.

02.12.2009 00:00 2