Praha Jeruzalém

[IMG R 10622]Izraelská vojenská jednotka zastřelila v sobotních ranních hodinách v Nábulusu na Západním břehu tři ozbrojence z hnutí Fatáh, kteří měli na svědomí zabití Izraelce Meira Avšaloma Haie. (Zpráva Izraelský řidič zabit při teroristickém útoku na Západním břehu

Zastřelení Palestinci jsou Raghsan Abu Šarah (40), Anan Sabah (36) a Raed a-Sarkadži (40). Posledně jmenovaný byl nedávno propuštěn z izraelského vězení, kde strávil sedm let za vraždu izraelského řidiče nákladního vozu, k níž se nepřiznal. Na seznamu hledaných byl ale již kvůli dřívějším teroristickým aktivitám. Sabah zase figuroval na seznamu ozbrojenců, kterým Izrael slíbil milost ve smyslu ukončení pátrání po nich v rámci dohody podle níž měli ozbrojenci složit zbraně. Šarah byl vězněn při první intifádě v roce 1990, jeho bratr byl zabit v roce 2004.

Vojáci u těchto teroristů nalezli ruční palné zbraně a munici.


V sobotu byli zabiti rovněž tři Palestinci v Pásmu Gazy, kteří se pokoušeli proniknout do Izraele zřejmě kvůli pracovním příležitostem. Další vysvětlení uvádí, že hledali železný šrot v rozbořeném domě.


Palestinský prezident Mahmúd Abbás zabití Palestinců odsoudil jako izraelskou eskalaci násilí. Z kontextu zprávy vyplývá, že odsouzení zahrnuje i likvidaci teroristů.

Pohřbu tří ozbrojenců z hnutí Fatáh, respektive jeho ozbrojeného křídla, Mučednických brigád al-Aksa, se zúčastnili tisíce lidí. Ozbrojené skupiny na Západním břehu a v Gaze pohrozili Izraeli odvetou. Velitel Mučednických brigád prohlásil: „Okupace otevírá brány pekel.“ Hnutí Fatáh slíbilo odvetu pomocí „krve a ohně“ a Mučednické brigády hrozily sebevražednými atentáty.

Palestinská samospráva však nařídila zachování klidu a zdrženlivosti. Nicméně premiér Salám Fajjád aktivity izraelské armády odsoudil s tím, že účelem cílené likvidace měla být destabilizace bezpečnosti dosažené samosprávou. Fajjád vyjádřil naději, že se Palestinci „nenechají vtáhnout do násilí po izraelských provokacích.“


V Pásmu Gazy vyzvaly k akci Výbory lidového odporu v reakci na zabití tří Palestinců u izraelské hranice.

26.12.2009 00:00 4