Praha Jeruzalém

[IMG R 11152]Čtrnáct místních židovských rad na Západním břehu podalo Nejvyššímu soudu petici proti veliteli ústředního velení, kterým je Avi Mizrachi, a také proti ministrovi obrany Barakovi a ministerskému předsedovi Netanjahuovi. Účelem petice je snaha zrušit zastavení stavby osad.

Podle autorů petice byl příkaz vydán na politickou objednávku a za hranicí pravomocí vojenského velení. Dále si také předkladatelé petice stěžují na nedostatek přiměřené přípravné doby. Osadníci se snaží o vydání vnitřního rozkazu k pozdržení výkonu moratoria dokud nebude o jejich petici rozhodnuto.

Další stížnost byla směřována k tomu, že nebyly stanoveny žádné kompenzace, které by měly být vyplácené za případné škody způsobené zastavením výstavby osad. Zastavení stavby způsobí v každé židovské radě podle osadníků škody ve výši desítek milionů šekelů na stavebních projektech, které se nachází v pokročilé fázi.

Ve čtvrtek se sešli představitelé Rady Jišá s premiérem Netanjahuem, aby projednali zastavení stavby osad. Netanjahu zástupcům osadníků údajně řekl, že chtěl dokázat světu, že Izrael není proti míru a slíbil jim, že po deseti měsících bude stavba opět zahájena.

03.12.2009 00:00 14